V dňoch 19.-21.1.2024 sa v trnavskej Mestskej športovej hale uskutočnili Majstrovstvá Slovenska 2024 v šípkach. Toto vrcholné šípkarske podujatie nám prinieslo nielen nových Majstrov Slovenska v jednotlivých kategóriách, ale v jeho rámci, sme spoznali aj víťaza najprestížnejšej slovenskej šípkarskej súťaže Niké Darts Ligy.

Odohral sa už 5. ročník tejto súťaže. Tento ročník so sebou priniesol aj nový formát súťaže, ktorý zjavne vniesol do tejto ligy dynamiku, vyššiu kvalitu a rivalitu. Úplne odpadla možnosť kalkulácie s možným umiestnením v priebežnej tabuľke a hráči museli bojovať o každý leg, ak chceli pomýšľať o účasti v play – off.

Pripomeňme si v krátkom prehľade celý ročník:

Prvé tri kolá NDL sa odohrali v piatok 15.9.2023 v Športovej hale v Brezne v rámci Slovenského pohára. Tento hrací deň trochu poznamenal fakt, že tieto kolá sa hrali po dlhšej letnej pauze a účastníci NDL sa potrebovali rozohriať a rozohrať. Veľmi pekne do súťaže vstúpili nováčikovia NDL Karol Krnáč a Tomislav Rosandić a Michal Kopún, ktorí ovládli čelo tabuľky. Do súťaže nastúpil aj Jožko Vavrek, ktorý nahradil dlhodobo zraneného Milana Dudáša.

16.10.2023 sa hráči presunuli do Popradu. Počas tohto hracieho dňa sa už do popredia začali drať bardi slovenských šípiek Juraj Vindiš a Vlado Zatko. ktorí sa prebojovali na druhé a tretie miesto. Čelo tabuľky si naďalej ustrážil Tomislav Rosandić.

Tretí hrací deň NDL sa odohral zase v rámci Slovenské pohára, tentokrát v Topoľčanoch, 3.11.2023. V čele tabuľky sa hráči naťahovali o každý leg a na čelo tabuľky sa prebojoval Vlado Zatko, ktorého v tesnom závese nasledovali Rosandić a Vindiš. Pohodlný stred tabuľky si užíval Karol Krnáč, naopak Mišo Kopún sa v tabuľke prepadol. Za touto štvoricou sa odohrávali najtvrdšie boje, pretože stred tabuľky obsadili hráči s veľmi tesnými bodovými rozdielmi. Pritom tento stred bol plný mien, ktoré mohli ešte rozmýšľať o play- off: Hájek, Mika, Váraljay, Pivarč, Kopún, Jakubis. Na chvoste tabuľky naďalej ostávali Vavrek a Ziman.

Štvrtý hrací deň sľuboval infarktové zápasy, pretože sa hralo vabank, o účasť v play – off. Pre rozuzlenie postupového rébusu sa hráči opäť nasťahovali do popradského Luník Pubu. Kombinácie výhier, prehier a remíz hráčov boli naozaj nesmierne divoké a podľa nich aj možnosť vzniku osmičky hráčov pre play – off. Čelo tabuľky bolo pomerne isté, ale aj tu sa bojovalo o to, z ktorého miesta do play – off hráči postúpia. Prvá štvorka sa nakoniec vytvorila nasledovne: z 1. miesta postúpil Vlado Zatko, z druhej priečky Tomislav Rosandić, tretí skončil Juraj Vindiš, ale Karola Krnáča preskočil v tabuľke skvelo hrajúci Ľubo PIvarč. „Šialenstvo“ sa dialo v strede tabuľky, kde rozhodoval každý leg a v ohrození boli aj hráči, s ktorými sa v play – off jednoznačne rátalo. Šťastnou trojicou sa nakoniec stali: Števo Hájek, Michal Kopún a Gabriel Váraljay. Smutný ostal minuloročný finalista Fero Mika, ktorý sa prekvapivo do play – off neprebojoval. Za bránami play – off ostali ešte Jožko Vavrek, Martin Ziman a rovnako aj Peter Jakubis, ktorý však posledný hrací deň neodohral pre zranenie.

Štvrťfinálové dvojice Zatko – Váraljay, Rosandić – Kopún, Vindiš – Hájek a Krnáč – Pivarč sľubovali napínavé súboje. Aj ich priniesli. Favorizovaný Vlado Zatko, ktorý postúpil z prvého miesta sa stretol s posledným postupujúcim Gabrielom Váraljayom. Úvod zápasu sa aj niesol v jeho réžii a postupne vyhrával 4 :1 a 5:2. Nakoniec sa však z víťazstva tešil Gabo Váraljay, ktorý zase ukázal svoju „zaťatosť“ a zápas vyhral pomerom 7:6. Z ďalších štvrťfinálových zápasov postúpili Tomi Rosandić po víťazstve 7:4 na Mišom Kopúnom, Ďuro Vindiš s výhrou 7:4 nad Števom Hájekom a posledným víťazom štvrťfinálového zápasu sa stal Ľubo Pivarč, ktorý si poradil s Karolom Krnáčom 7:5.

Pavúk vytvoril dvojice pre semifinále: Vindiš – Rosandić a Pivarč – Váraljay. Oba zápasy skončili rovnakým výsledkom 9:6 a ich víťazmi sa stali Tomislav Rosandić a Gabriel Váraljay, ktorí sa v sobotu 20.1.2024 postavili na finálové pódium.

Finále sa nieslo v znamení Tomislava Rosandića, ktorý si s finálovým pódiom a terčom rozumel lepšie, ako jeho starší a skúsenejší súper Gabi Váraljay, ktorý však tiež ukázal, že vie hrať skvelé šípky a ukázal niekoľko krásnych šípkarskych momentov. To všetko však tentokrát nestačilo a mladícka dravosť tentokrát jednoznačne vyhrala nad rozvážnou skúsenosťou a víťazom 5. ročníka Niké Dart Ligy sa zaslúžene, stal Tomislav „Rosa“ Rosandić po výhre 10:6.