Vzhľadom na vyjadrenia Filipa Škrteľa na sociálnych sieťach, že prečo neodohral finálový zápas si dovolím ako hlavný organizátor zareagovať.

Citácie Filipa Škrteľa: “Po odohratí semifinále a čakania minimálne hodiny a pol, som sa už ani neviem ako, to ale od organizátorov turnaja nebolo, dozvedel že finále druhej ligy mužov nebude streamovane a môžme ísť odohrať finále na hocijaký terč ktorý je k dispozícii“.
Tu ťažko reagovať, lebo ak hráči sa budú rozhodovať a vyhodnocovať situácie na základe toho, čo im niekto povie pri bare, tak s tým organizátori moc nevieme spraviť. Realita ale bola taká, že všetky semifinálové zápasy sa končili niekedy cca o 17:50 a od 18:00 boli naplánované streamy z finálových zápasov – U18, ženy, 1.liga. Keďže sme chceli, aby aj finále 2.ligy bolo na pódiu, tak sme mali jedinú možnosť, pustiť ho až po finále 1.ligy mužov. Je pravda, že finale by nebolo streamované na NIkéTV ani v RTVS, keďže je dohoda iba na 3 zápasy, ale bolo by naživo streamované na našom fb.
“Prečo ta neinformovanosť, čakanie a teda nevyhlasenie finále rovno po semifinále mi doteraz príde záhadou”.
Čo sa týka neinformovanosti, tak naozaj nie je v silách nás organizátorov, behať medzi hráčmi, hľadať ich po hale a každému oznamovať kedy pôjde hrať. Každý, kto potrebuje túto info, sa zastaví pri stolíku a dostane odpoveď. Väčšina hráčov tak aj robí.
“Myslím že každý hráč po 2 ak nie 3 hodinovom čakaní vypadne so svojho rytmu a nedokáže predviest svoje najlepšie šípky. Každopádne po námietkach ktoré som adresoval organizačnému stolíku nám bolo vyhovené odohrať finále na pódiu aj s nástupom a nejakou tou pesničkou ale až po odohratí finále prvej ligy, s čím sme ja a môj súper vo finále súhlasili”.
Námietky boli len voči tomu, že nebudú mať walk-on, s čím sme mu vyhoveli. To, že odohrajú finale na pódiu bolo už dávno určené. Ak súhlasili, tak už vôbec nerozumiem prečo nakoniec odišiel. Čo sa týka 2-3 hodinového čakania, keďže aplikácia uchováva aj časové údaje, tak semifinálový zápas 2.ligy sa skončil o 17:55, koniec finale 1.ligy, po ktorom mal nasledovať jeho finálový zápas 2.ligy, bol o 19:35. Rozdiel medzi jeho semifinálovým zápasom a finálovým by bol 1:40. Pravidelne sa deje, že finalisti majú aj dlhší odstup. Nemáme zatiaľ kapacitu na dva stage a asi by ani nebolo ideálne hrať viac finálových zápasov naraz. Už len kvôli streamom.
“Po nejakom čase som sa informoval o price money turnaja druhej ligy kde mi bolo povedané že víťaz turnaja má 9,84% a porazený finalista iba 5,44% z vyzbieraného štartovného. Mne osobne, aj keď viem že všetky pravidlá ohľadom price money sú dopredu schválené neprišlo dostačujúco motivujúce aby som čakal ďalšiu hodinu na neformálne finále ktoré sa ani nedostane na stream”.
Takisto ťažko reagovať. Prize money sú tak nastavené od začiatku sezóny (toto bol posledný SP) a prečítať si pravidlá je povinnosťou každého kto sa registruje a ak sa registruje, tak s nimi logicky súhlasí.
“Poviem pravdu od slovenského pohára ktorý sa konal v mojej rodnej Handlovej ak sa nemýlim dva roky dozadu som netuzil po ničom inom iba sa prejsť cez uličku, vypočuť si svoju skladbu, odohrať kvalitné finále pred super publikom a byť online na streame alebo na zázname v RTVS . Keď sa mi to konečne podarilo dostať do finále po 2 rokoch bolo to všetko také nemastne neslane. Včera mi bolo aj povedané že však čo chcem, veď mi druhá liga sme 65 a vyššie ( čo sa týka SVK rebríčka ) a vraj by nám , možno ani nemalo byť vyplácané vôbec žiadne price money, čo mne osobne príde scestné. To že vyzbierame cez 1000e prvoligistom to všetkým tým vyššie už ale vyhovuje”.
Keď po tom túžil, tak opäť sa pýtam, že prečo nenastúpil. Vo všetkých veciach sme mu vyšli v ústrety. Opäť tu musím rozoberať tvrdenie, že hráči 2.ligy sa skladajú na prize money prvoligistom. Ono to tak síce vyzerá, ale nie je to pravda. Keď sme nastavovali pomer prize money pre 1. a 2.ligu, tak sme si zobrali koncoročné rebríčky z posledných rokov a vyrátali, koľko sa na prize money zvyknú podieľať hráči 65 a nižšie. Pohybovalo sa to v rozhraní 8-12%. Momentálne sú na 35%. Paradoxne, kde sme čakali nespokojné reakcie od hráčov 1-64 (lebo v skutočnosti sme im ubrali), tak prichádzajú od 2.ligy. To, že sa dostali na platené priečky cez omnoho viac hráčov je síce pravda, ale že im v ceste nestojí TOP 64 hráčov sa už tak nespomenie.
“Ale naspäť k mojej situácii. Po zhodnotení času, price money a telefonáte mojej priateľky, ktorá kým ja cez týždeň makám v robote a pomaly každý víkend sa zúčastňujem šípkovych turnajov či steelových alebo softovych sa stará o našu dvojročnú dcéru, sme dospeli k záveru že finále vzdám a idem domov. Nechcel som tým uraziť organizátorov turnaja a ani nejako znehodnotiť druhu ligu v steelových sipkach, jednoducho som sa rozhodol tak ako som sa rozhodol. Každopádne som ostal zarazený keď som videl túto fotku kde druhé miesto ostalo bez môjho mena. Ak to teda bola diskvalifikácia, neviem podľa akých pravidiel. Snáď mi to niekto vysvetlí”.
To už je zhodnotenie Filipa, na základe čoho sa rozhodol neodohrať finale. Názor nech si spraví každý sám.
Diskvalifikovaný zatiaľ nie je. Stalo sa to prvý raz (aspoň za posledných 5 rokov), že niekto odmietol nastúpiť na finálový zápas. Keďže je to nová situácia, posúvam ju na zhodnotenie a rozhodnutie ŠTK komisie, ktorá prípadne v súčinnosti s disciplinárnou komisiou rozhodne, či jeho dôvody nenastúpiť na finálový zápas boli odôvodnené, alebo nie a či body za druhé miesto mu budú pridelené.
Tento článok nie je v žiadnom prípade písaný, aby som Filipa zdiskreditoval, alebo mu nejakým spôsobom uškodil. Ale keď podal vyjadrenie a zhodnotenie situácie zo svojej strany, tak si myslím, že verejnosť, by mala vedieť aj situáciu a dôvody konania v danom momente aj od druhej strany.

Fero Šulc