Cez uplynulý víkend sa odohral posledný Slov.pohár v sezóne 2019/2020 v Košiciach. V pekných priestoroch  vysokoškolského internátu Technickej Univerzity  sme sa v piatok rozbehli so zahrievacím turnajom, do ktorého sa prihlásilo 29 hráčov. Pozície favoritov potvrdili  košičan Milan Nagy (škoda, že sa hráč jeho kvalít neúčastní častejšie Slov.Pohárov) a Peter Martin, ktorí si to rozdali vo finále, v ktorom bol úspešnejší domáci hráč Milan Nagy výsledkom 3:1.

Hlavný turnaj mužov:
V sobotu sa do hlavného turnaja prihlásilo len 69 hráčov. Slabšia účasť sa aj očakávala. Dovolenkové obdobie, niekomu už v rebríčku nešlo o veľa, družstvá už boli dohrané spravilo skrátka svoje. Špička sa však zišla, a tak turnaj na kvalite rozhodne nestratil.
V skupinách sme boli svedkami dvoch mega prekvapení, keď svoje skupiny nezvládli premierligisti Erik Poliak a Peter Jakubis.
V L32 sa porúčali ďalší premierligisti, keď Juraj Vindiš, skončil na lopate jednotky juniorského rebríčka Matúša Klimka a Martin Ševcov prehral s Ladislavom Verébom jednoznačne 0:4. Ostatný favoriti ťahali ďalej.
Osemfinále prinieslo zopár zaujímavých dvojíc, keď jednotka tohtoročného rebríčka Martin Červeňan narazil na víťaza Niké Premier League Ľuboša Pivarča a že Červíkovi to v pohároch skrátka ide potvrdil a víťaz Niké Premier League si mohol ísť naplno vychutnávať oslavy. Skvelý turnaj rozbiehal aj Štefan Hájek, ktorý si poradil s Milanom Štefaňákom a takisto popradčan Adrián Dudek, ktorý vyradil päťku rebríčka Petra Martina.
Vo štvrťfinále už všetko top hráči a čakalo sa, kto si ako rozložil sily. Gabo Varaljay konečne zlomil dominanciu Červeňana a výsledkom 4:2 ho vyradil z turnaja. Štefan Hájek potvrdil svoju vysokú kvalitu, keď jednoznačne si poradil s trojnásobným majstrom SR a dvojkou rebríčka Vladom Zatkom. V súboji premierligistov sa presadil tesne Feri Mika, ktorý zdolal Dušana Strieša 4:3 a v poslednom štvrťfinále si trocha prekvapujúco poradil Adrián Dudek s Milanom Nagyom pomerom 4:1.
Semifinálové dvojice nám tvorili Mika – Varaljay a Dudek – Hájek a tak bolo jasné, že vo finále budeme mať opäť novú tvár. Gabi Varaljay oplatil Mikovi prehru z piatkového semifinále Niké Premier league a výsledkom 5:2 postúpil do finále. V druhom semifinále na seba narazili celý turnaj skvelo hrajúci Dudek a kat favoritov Štefan Hájek a do finále sa rovnakým výsledkom 5:2 dostal Štefan Hájek.
Finále: Štefan Hájek dokázal celý turnaj odohrať vo vysokej kvalite a aj vo finále dominoval a zaknihoval si na záver prvú trofej zo Slov.Pohára, keď Gaba Varaljaya porazil 5:2 a vďaka tomuto víťazstvu si zároveň zabezpečil miestenku v budúcoročnej Niké Premier League. Gratulujeme!!!

Turnaj juniorov
Zišlo sa 7 juniorov a tak si v dvoch skupinách zmerali sily. Do semifinále sa dostala jednička Matúš Klimko, ktorý narazil na Ondrejičku a jednoznačným výsledkom 3:0 postúpil do finále. Druhé semifinále už bolo dramatickejšie, keď len 11-ročný talent Dominik Kočík postúpil do finále výsledkom 3:2 cez Gbúrika. Vo finále sa očakávalo, že Klimko potvrdí svoju dominanciu, ale Dominik bojoval, čo to len šlo a nakoniec aj za veľkej podpory publika v rozhodujúcom legu zavrel. Úprimná radosť, slzy šťastia od tohto 11-ročného chalaniska, ktorý tak miluje šípky, a aplauz celej haly. Krásne momenty. Ešte slovník trochu upravíme :-). Obrovská gratulácia!!!!

Turnaj žien
V Košiciach sa nám zišli len 3 dievčatá a tak si zahrali len medzi sebou neoficiálny turnaj, v ktorom jednoznačne dominovala Dominika Kopkášová.

Turnaj vyradených
33 hráčov si išlo napraviť chuť po vypadnutí z hlavného turnaja a najviac sa darilo dvojici Seman – Vojčík, kde prvý menovaný vo finále zvíťazil 2:0. Za zmienku určite stojí ,že jediná žena v tomto turnaji Dominika Kopkášová to dotiahla až do semifinále a ukázala, že s jej kvalitnou hrou sa nestratí ani medzi mužmi.

Turnaj dvojíc
Do záverečného turnaja víkendu sa prihlásilo 25 dvojíc a najviac vôle a zostávajúcej sily mali dvojice Sekereš/Martin a Seman/Ziman. V už unavenom finále sa nakoniec presadila skúsenejšia dvojica Sekereš/Martin a po výsledku 3:2 dvíhala nad hlavu poslednú trofej sezóny 2019/2020.

Účasť v Košiciach bola podľa očakávania nižšia, ale turnaje mali svoju kvalitu a prebiehali plynulo za čo, tak ako vždy patrí vďaka Maťovi so Zdenkom, hráčom za ich disciplínu, opäť sme nemali jednu „mŕtvu dušu“ z online registrácií, v turnaji a za celý víkend sa ani raz neriešilo, žeby chýbal pisár, alebo že sa na niekoho čaká. Paráda. Vďaka patrí aj Karolovi Kirchnerovi za pomoc pri vybavovaní priestorov a aj jeho tímu (Janko Hirčko a spol) za stavbu stojanov.

V blízkej dobe vydáme články ohľadne budúcej sezóny (musí sa ešte uskutočniť stretnutie predsedov OZ cez aplikáciu zoom), takisto sme nezabudli na víťazov jednotlivých rebríčkov, ktorí budú ocenení na prvom Slovenskom pohári v novej sezóne. Takže nás sledujte, všetky prípadné zmeny, dejiska pohárov, kalendár atď budú zverejnené.

Na záver sa chcem osobne poďakovať celej šípkarskej obci za podporu, pomoc, nápady pri organizovaní slov.pohárov v tejto sezóne. Som presvedčený, že budeme ďaľej napredovať a zveľaďovať náš šport. Ste skvelí.

F.Š.