Po dlhej dobe čakania, sme sa dočkali a uplynulý víkend sa šípkari z celého Slovenska stretli na treťom Slov. pohári v Brezne.

Piatok

V piatok sa odštartovalo klasicky zahrievacím turnajom a pri účasti 27 šípkarov si najlepšie počínala dvojica Mareček – Vavrek, kde prvý menovaný si pre seba uchmatol prvú trofej víkendu po výsledku 3:2. Za zmienku stojí tretie miesto len 13-ročného Maťka Gaža, ktorý už v tomto veku ukazuje, že sa nestratí ani medzi mužmi.

Sobota

Hlavný turnaj mužov
Zaregistrovalo sa 115 šípkarov a opäť veľká vďaka všetkým hráčom za discipínu pri online registráciách, keď nám včas oznámili neúčasť dvoch zaregistrovaných a len jeden hráč bol rozlosovaný, ktorý sa nedostavil. Takže 112 šípkarov sa rozdelilo do 32 troj až štvorčlenných skupín, z ktorých prví dvaja postupovali do K.O. pavúka. Že nasadení ani v skupinách nemajú na ružiach ustlané sa presvedčili Bilka, Dorin a Melicher.
Už v L64 sa nám začali diať veci, keď len 14-ročný juniorsky majster Slovenska Roman Pavlovič vyradil skúseného Jara Marečeka a desiatke rebríčka Štefanovi Hájekovi vystavil stopku skvelo hrajúci Ján Hronček.
V L32 daľšia naša nádej do budúcnosti Matúš Klimko vyradil premierligistu Jara Kostelného ,zápas ako remeň sa odohral medzi 4-kou rebríčka Ferim Mikom a päťkou Petrom Martinom, kde prvý menovaný mal lepšie nervy v závere a tesne vyhral 4:3. Neúprosný pavúk už v tejto fáze dal dokopy bratovražedný súboj premierligistov a spoluháčov z družstva Vlada Zatka a Jura Vindiša a po jednoznačnom výsledku 4:0 sa trojnásobný Majster Slovenska porúčal z turnaja. Mladý Pavlovič ukazuje svoj obrovský potenciál a poráža aj vo skvelej forme hrajúceho Petra Jakubisa 4:3
V L16 bez väčších prekvapení, keď Juro Vindiš zastavuje jazdu Pavloviča, v súboji premierligistov poráža Pivarč Poliaka 4:1 a prekvapením boli aj premiérové postupy do štvrťfinále Bovana a Junga.
L8 – tu už to býva nabúchané tým najlepším čo hádže do sisalu na Slovensku a prvé tri dvojice mali na starosti premierligisti, kde už ťažko hľadať favorita a je to o tom, kto si ako rozložil sily v náročnom turnaji. Martin „tancujúci grizzly“ Červeňan potvrdzuje ,že je turnajový hráč a poráža Štefaňáka 4:1, Vindiš Miku 4:1 a famózne hrajúci Pivarč vyčistil Varaljaya 4:0. Poslednú dvojicu tvorili prekvapenia turnaja Bovan a Jung (zápas si môžte pozrieť aj na streame) a bolo jasné, že pre jedného bude znamenať víťazstvo životný úspech. Dôležitosť okamihu zväzovala obom hráčom ruky, ale zdalo sa že Andrej Jung sa s tým vysporiada lepšie, keď za stavu 3:1 mal niekoľko matchdarts… ale ten víťazný double býva najťažší. Bovan sa dostal späť do hry a nakoniec otáča zápas pre seba.
Semifinále – V prvom narazili na seba Červík proti Jurovi Vindišovi a lepšie začal Juro, keď išiel do vedenia 2:0, Červík sa ale nevzdáva a otáča na 3:2 a za stavu 4:3 využíva problémy Vindiša na doubloch a zatvára D10. V druhom semifinále sme sa tešili na to či Niko Bovan bude vedieť pokračovať v spanilej jazde a či bude vedieť držať krok so skvelo hrajúcim Pivarčom…vedel…určite mu k tomu dopomohlo aj, že si Ľubo vybral slabú chvíľku, najmä za stavu 3:3 premrhaných 9 šípok na doubla môže mrzieť. V nasledujúcom legu Niko hodil dve 140-ky, k tomu hod 132 a aj napriek trápeniu pri doubloch si D2 vyšperkoval svoj životný úspech postupom do finále.
Finále – vyrovnaný súboj trval len do stavu 1:1, potom už ovládol hru Martin Červeňan a zavretím 92 získal už druhý Slov. pohár. Keď k tomu prirátame aj MSR v steeloch, kde dvíhal najcennejšiu trofej sezóny nad hlavu, môžme povedať, že Červík ovládol túto sezónu a zrejme sa opäť stane jedničkou koncoročného rebríčka. Gratulujeme

Turnaj žien
Do ženského turnaja sa nám prihlásili žiaľ len 4 hráčky a tak si zahrali v jednej skupine každá s každou a víťazkou sa opät stala Katka Nagyová, ktorá vyhrala všetky svoje zápasy. Na druhom mieste sa umiestnila Lucia Jankovská a víťazstvom nad Viktóriou Kurkin si tretie miesto zabezpečila Monika Krupová. Trocha škoda, že sa nejak tie naše baby nevedia stretávať vo väčších počtoch.

Turnaj juniorov
U juniorov je o niečo lepšia situácia a do turnaja sa prihlásilo 14 chlapcov. Skvelé je, že tohto roku sa nám najmä zvyšuje kvalita medzi juniormi. K známym menám ako Klimko, Pavlovič, Gažo, Valný ukázal v Brezne svoju kvalitu aj Samuel Medek, ktorý sa dostal až do finále, v ktorom podľahol Matúšovi Klimkovi a tak si jednička rebríčka upevnila svoju pozíciu.

Turnaj vypadnutých (Lucky Loser)
V turnaji vypadnutých si išlo 44 hráčov napraviť chuť a najlepšie sa darilo dvojici Adrián Dudek a Jaro Mareček, kde po víťazstve 2:1 sa tešil z premiérovej trofeje na Slov.pohároch popradčan Adrián Dudek.

Turnaj dvojíc
Zaregistrovalo sa 25 dvojíc a s náročným dňom sa najlepšie popasovali dvojice Červeňan/Kvasnička a Fundárek/Bielik. V napínavom finále sa z víťazstva nakoniec tešila dubnická dvojica, keď Červík ukazuje svoju kvalitu a D16 ukončuje finále v pomere 3:2.

Rád by som sa poďakoval všetkým hráčom za bezproblémový priebeh, brezňancom (Peťo Pocklan) za skvelú pohostinnosť a pomoc pri stavaní stojanov a mestu Brezno za poskytnutie skvelých priestorov.
Žiaľ musím spomenúť aj to, že niektorí hráči si nesplnili povinnosť po prehratom zápase odpísať ďaľší zápas. Spomínam to najmä z dôvodu, že osobne si myslím, že u väčšiny to nebolo úmyselné (možno len zabudli), ale pravidlá platia rovnako pre všetkých a tak majú za Slov.pohár v Brezne 0 bodov do rebríčka. Takisto sa to udialo aj v turnaji dvojíc, kde budú jednej dvojici anulované dosiahnuté body za turnaj dvojíc v Brezne. Bol by som rád, ak by takýchto prípadov bolo čo najmenej. Odpísaním zápasu ukazujeme rešpekt všetkým hráčom, ktorý aj mne predtým odpísali zápasy.

Najbližšie sa vidíme 24.-25.7. v Košiciach na poslednom Slovenskom pohári v tejto sezóne.

F.Š.