Tento víkend sa nadšenci steelových šípok stretli v Partizánskom na prvom Slov.Pohári, aby zahájili steelovú sezónu 2020/2021. Skvelá atmosféra, spoznali sme prvých víťazov v jednotlivých kategóriách, padol rekord v počte účastníkov v rámci Slov.Pohárov (166) a užili sme si parádnu atmosféru počas finálových zápasov (klobúk dole Bardejovčania).

Piatok:

Warmup – Niké Cup

Zahrievaci turnaj si prišlo zahrať 50 šípkarov, ktorý bojovali nielen o víťazstvo v turnaji, ale aj o možnosť vybojovať si miesta vyzývateľov v druhom hracom dni Niké Premier League (odohrá sa 12.10. v Novákoch, začiatok o 18:00)
Turnaj to bol náročný, keď hráči boli rozlosovaný do ôsmich šesť a sedemčlenných skupín, z ktorých postupovali štyria najlepší. Do semifinále sa prebojovali víťaz koncoročného rebríčka Martin Červeňan, ktorý zdolal skvelo hrajúceho Igora Surmíka 4:2 a talent zo Zlatých Moraviec Miro Rajnoha, ktorý porazil stále výkonostne napredujúceho Adriána Dudeka tesne 4:3. Vo finále „Červík“ nenechal nič na náhodu a pomerom 4:1 sa stal víťazom warmupky.

Sobota:

Hlavný turnaj mužov:

Rekordná účasť 166 šípkarov v hlavnom poli predznamenala, že od prvého kola sa hral K.O. pavúk. Takže čas na rozohranie sa žiadny, matematika jasná a neúprosná – prehráš, končíš. A v tejto matematike uviazli už v L128 takí hráči ako Zmelík (žiaľ narazil už v tejto fáze na Pivarča), Bovan, Mareček, Melicher, Bilka, Vavrek a Štefaňák, ktorého senzačne porazil hráč MPB Darts Peter Šukaľ. V L64 už favoriti začínali byť rozohratí a potvrdzovali papierové predpoklady, a za jediné väčšie prekvapenie môžme považovať prehru Jura Vindiša, ktorý skončil po prehre proti skvelo hrajúcemu Jarovi Romanovskému. V L32 sa už schyľovalo k viacerým silným zápasom, ale favoriti si poväčšine uhrali svoje zápasy. Púť ukončil premierligista Jakubis, ktorý podľahol famózne hrajúcemu Fundárkovi a za prekvapenie môžme považovať aj prehru Dudáša proti Gosarovi. L16 a špička už na seba naráža v kľúčových zápasoch. Varaljay nestačil na Miženka, Kostelný v súboji premierligistov podľahol Pivarčovi, skvelý turnaj hral Robo Žilka, ktorý vyradil Dolinského a takisto Sekereš, ktorý si poradil s nebezpečným Jarom Romanovským.
L8 a až na jedno-dve prekvapenia, všetko hráči pomýšlajúci na víťazstvo. Červeňan aj v tejto sezóne potvrdzuje, že v Pohároch mu to ide a poráža víťaza Niké Premier League Pivarča tesne 4:3, ďalší súboj premierligistov si berie pre seba Feri Mika výsledkom 4:2 proti Poliakovi, Sekereš ukončuje jazdu Žilku a jasne po výsledku 4:0 mieri do semifinále a Zatko neskutočným spôsobom otáča už prehraný zápas z 0:3 na 4:3 proti Miženkovi.
Oba semifinálové zápasy sme si odohrali na stejdži a nebola núdza o skvelú atmosféru. Feri Mika, hnaný mohutne povzbudzujúcou skupinou bardejovčanov poráža po nervydrásajúcom zápase Červeňana 5:4. V druhom semifinále si Vlado Zatko celkom jednoznačne poradil so Sekerešom 5:1.
Finále – parádná atmsoféra, skvelé výkony oboch borcov a dráma až do konca. Už to vyzeralo, že Zatkovi bude opäť patriť prvý Pohár v sezóne a za stavu 4:2 mal pripravený checkout 80 a 3 šípky v ruke. Zariskoval a skúšal ísť cez 2 double. Nevyšlo a Feri trestal a v stupňujúcej sa burácajúcej atmosfére bral aj ďalšie legy a za skandovania bardejovčanov checkoutom 83 sa stal zaslúžene víťazom Slov. Pohára 1. GRATULUJEME!!!

Turnaj žien

Do turnaja žien sa prihlásilo 10 báb. No,aspoň niečo, aj keď určite by sme si medzi ženami priali väčšie účasti. Do semifinále postúpili zo skupín Katka Nagyová, ktorá si poradila s Dudekovou jednoznačne 3:0 a Jana Tarek, ktorá nestačila na ďalšiu stálicu steelových šípok Maťu Sulovskú. Vo finále dominovala naša najúspešnejšia šípkarka Maťa Sulovská, keď po výsledku 4:1 sa stala víťazkou úvodného Pohára.

Turnaj juniorov

Po prechode Matúša Klimka medzi mužov bude zaujímavé sledovať, kto prevezme pozíciu jednotky medzi juniormi. Adeptov je určite viac, Pavlovič, Gažo, Valný, Vindiš, či niekto z nových a stále sa lepšiacich Kočík, Medek, Molnár, Ondrejička a ďalší. Prvého Pohára v sezóne sa zúčastnilo 14 juniorov a turnaj vyšiel najlepšie úradujúcemu Majstrovi Slovenska Romanovi Pavlovičovi, ktorý si vo finále poradil so stále sa lepšiacim Samom Medekom v pomere 4:2.

Lucky Loser

Až 81 hráčov sa registrovalo do turnaja vypadnutých. Pri formáte best of 3 a K.O. pavúku je možné všetko a niekedy k výsledku treba aj kus štastia. Najlepšie sa s tým popasovali Tsvetanski a Filípek, kde druhý menovaný si po výsledku 3:1 napravil chuť z nevydareného hlavného turnaja a stal sa víťazom.

Turnaj dvojíc

Z fyzického hľadiska určite asi najťažši turnaj, keďže začína až na záver a nebýva v ňom núdza o prekvapenia. Zaregistrovalo sa 48 dvojíc a najlepšie sa s tým popasovali dvojice Vojčík/Dudek, ktorí až v semifinále nestačili na dvojicu Miženko/Ziman a podľahli im 1:3 a Pivarč/Krajkovič ktorý pre zmenu ostali na lopate dvojici Škrteľ/Melicher jasne 0:3. Vo finále ukázali väčšiu túžbu po víťazstve Miženko so Zimanom a po výsledku 3:1 brali trofej za dvojice.

Celkovo si dovolím povedať, že turnaje prebehli bez problémov, za čo najmä patrí vďaka vám hráčom za disciplínu a rešpektovanie pravidiel a samozrejme Zdenkovi s Maťom za robotu od compu a rozhodcovského stolíka. Peter „MC“ Jakubis s jeho teamom nám zabezpečili, aby sme neboli smädný a Štefan „Bubon“ Bilas si zobral na starosť gastronómiu. Peter „Teky“ Takáč odmakal stream a fotenie a Vlado Polák pomohol vždy keď toho bolo viac. Je super mať takýto team okolo seba a verím, že aj vy to cítite na vašom komforte či už pri hre, alebo celkovej organizácií turnaja.
Priatelia, vidíme sa v novembri (6.11.-8.11.) v Brezne

F.Š.