Dnes pokračujeme v našej sérií článkov o zmenách v novej sezóne. Súťaž družstiev sa túto sezónu odohrá v mierne pozmenenom formáte. Skupiny budú viacpočetnejšie , presnejšie minimálne 7, maximálne 8-členné skupiny. Družstvá v skupinách už nebudú hrať dvojkolovo každý s každým, ale len jednokolovo. Tým pádom už v skupinách sa bude hrať štýlom ako na finálovom turnaji, to znamená, že výhodu domáceho (ten čo začína prvý, resp. rozhodujúci leg) si budú v zápase družstvá striedať. Podľa počtu prihlásených družstiev sa nastaví postupový kľúč pre najlepších 16 družstiev, ktoré budú bojovať na finálovom turnaji o Majstra Slovenska. Takto nastavený formát zároveň garantuje, že v nedeľu družstvo odohrá maximálne 2 zápasy, čo bola jedna z požiadaviek väčšiny klubov.
Druhou zásadnou zmenou je, že od sezóny 2024/25 bude dvojligový systém v súťaži družstiev, kde v 1.lige bude štartovať 16 družstiev a v 2.lige zvyšok. To znamená, že táto sezóna bude kvalifikačná, a družstvá, ktoré postúpia na záverečný finálový turnaj, získavajú právo účastniť sa v sezóne 2024/25 v 1.lige. Po rôznych diskusiách, kde najmä rezonovala otázka, že druholigové družstvá nebudú mať možnosť zabojovať o Majstra Slovenska sa rozhodlo , že na finálový turnaj v sezóne 2024/25 postúpi najlepších 12 družstiev z 1.ligy a najlepšie 4 družstvá z 2.ligy. Družstvá z tohto finálového turnaja budú v nasledujúcom ročníku pôsobiť v 1.lige.
Cieľom týchto zmien je na jednej strane trochu viac spestriť súťaž družstiev, kde viacpočetnejšie skupiny garantujú viac súperov a pre kluby (družstvá) sa súťaž stane rozmanitejšia.
Ohľadom viacligového systéme si dovolím vyňať úryvok z článku komisára za Nitriansky kraj Jara Opralu, ktorý bol písaný ešte pred schvaľovacím procesom, kde sú popísané kľúčové dôvody, ktoré viedli ŠTK k schváleniu dvoj-ligového formátu:
„Nedeľa je pomerne problematická vzhľadom na náročnosť celého víkendu, ktorý sa pre hráčov ťahá už od piatka a je to naozaj fyzicky a psychicky náročné. Tí najlepší hráči postupne strácajú motiváciu zotrvať v tejto súťaži a tak táto súťaž postupne aj stráca svoju kvalitu, čo samozrejme nechceme. Tí slabší hráči zasa prehrávajú pomerne jasnými výsledkami niekedy aj 18:0, 17:1 a toto tiež nie je asi motivácia hrať v nedeľu poobede zápas, ktorý je vopred „jasný“ a nikomu nič nedá a je naozaj nad rámec dobrého pocitu z hry. Uvažujeme teda nad rozdelením družstiev na dve ligy s cieľom, že podobná kvalita nedeľných zápasov bude dostatočnou motiváciou pre hráčov všetkých úrovní.”

Ďalším faktorom bude, že sa vytvorí status prvoligistu, ktorý minulú sezónu pozitívne rezonoval v súťaži jednotlivcov a bol motivačným pocitom pre omnoho širšiu základňu šípkarov ako v minulosti.

Zmeny nastanú aj v odmenách pre najlepšie družstvá. Minulú sezónu sa rozdelilo na odmenách 100% zo štartovného. V sezóne 2023/24 sa k 100% zo štartovného pridá do prize potu 3000 eur.
Štartovné ostáva 125 eur pre družstvo.
Dresscode bude povinný už aj počas kvalifikačných dní.