Majstrovstvá Slovenska v steelových šípkach v sezóne 2021/2022 sú za nami. Poznáme nových majstrov v jednotlivých kategóriach, poznáme družstvá, ktoré sa kvalifikovali na finálový turnaj a vyskúšali sme si aké to je zorganizovať celoslovenský turnaj v priestoroch obchodného centra. No, jednoduché to nebolo, malo to mnoho špecifík ale vďaka ústretovosti manažmentu OC Max a pomoci členov Dart Clubu Nitra (dík Jaro) si dovolím tvrdiť, že sa to zvládlo na jedničku.

Čo sa týka účasti, tak ako už pomaly býva zvykom, opäť nám padol rekord, keď sa zaregistrovalo 264 šípkarov do hlavného turnaja a veľmi potešujúce je, že naša mládež začína pomaly, ale isto inklinovať k našemu športu, keď v juniorskej kategórií súťažilo rekordných 35 šípkarov. Obrovskú zásluhu na tomto počte majú určite šípkarske akadémie z Nitry a Nových Zámkov, ktoré do značnej miery zaplnili kategóriu U13 (25 hráčov) a mnoho z týchto začínajúcich šípkarov si išlo vyskúšať aj juniorskú kategóriu. Toto je určite jedna z ciest, po ktorých by sa všetky väčšie kluby mali začat vydávať a určite aj jedna z priorít slovenskej šípkarskej obce do budúcnosti. Bolo skvelé vidieť našich najmenších šípkarov ako po finálových zápasoch obkolesili víťazov, pýtali si autogramy a začínajú mať vzory, ktoré sú rozhodne určujúce pre ich ďalší športový rast. A som presvedčený, že za pár rokov tu budeme mať viac Kočíkov, Čverhov,Bartošov, čo je základný predpoklad zvyšovania konkurencie, kvality a neskôr presadenia sa na medzinárodnej scéne.

Finálové zápasy sa odohrávali vo skvelej atmosfére, podporenej show pri nástupoch, ktoré nám zabezpečila firma Music Drive a veríme, že ste si všetci užili ten pravý šípkarsky zážitok aj so slávnostným odovzdávaním cien…Štefan Hájek, ďakujeme.

Na záver tohto úvodu sa chcem poďakovať našim generálnym partnerom Niké, Gambrinus , hlavným partnerom Brantner, Gamecenter, mediálnym partnerom sport.sk a JOJ Šport ako aj ostatným partnerom Garmond, púpava development, bez ktorých by toto všetko nebolo možné a samozrejme aj všetkým, ktorý sa zúčastnili za disciplínu, súťaženie v duchu fair-play a vytvorenie skvelej atmosféry pri finálových zápasoch.

Krátke zhodnotenie hlavných turnajov:
V juniorskom turnaji, kde sme zaznamenali rekordnú účasť, čo je potešujúce, obhájil titul len 12-ročný talent z Prešova Dominik Kočík, ktorý si vo finále poradil so seničanom Adamom Bartošom jednoznačne 4:0. Na tretích miestach sa umiestnili bardejovčan Matej Čverha a zástupca novozámockej akadémie Matej Kajan.
Medzi ženami sa premiérovou Majsterkou SR stala breznianka Lucia Jankovská, keď vo finále dominovala nad skúsenou Katkou Nagyovou z Považskej Bystrice, ktorá už nedokázala nájsť sily navyše po náročnom semifinálovom zápase proti najväčšej favoritke turnaja Martine Sulovskej. Skvelé tretie miesto si vybojovala aj novozámčanka Veronika Bartošová.

V náročnom hlavnom turnaji mužov sme v konkurencii 264 šípkarov, kde každá prehra znamenala vyradenie, nemali núdzu o prekvapenia. Štvrťfinálové dvojice nám vytvorili Erik Poliak, ktorý nestačil na skvelo hrajúceho Martina Zimana a podľahol mu jednoznačne 0:4, v súboji premierligistov porazil Gabo Varaljay Ľuboša Pivarča 4:2, Peter Jakubis si poradil s Janom Polákom hladko 4:0 a v napínavom zápase spoluhráčov z Nitrianskeho klubu sa šťastie priklonilo na stranu Jara Marečeka, ktorý najtesnejším pomerom 4:3 vyradil Juraja Vindiša.
V semifinále narazil Jakubis na Marečeka a až prekvapujúco hladko ho vyradil výsledkom 5:1. Druhé semifinále v búrlivej atmosfére už bolo omnoho dramatickejšie, ale správne načasovanú formu dokázal Ziman pretaviť do výhry a prekvapujúco porazil Varaljaya 5:3.
Trochu nečakanými finalistami sa tak stali Ziman s Jakubisom a svoju spanilú jazdu z celého dňa dotiahol do úspešného konca Martin Ziman, keď vo finále jasne dominoval a vyhral jednoznačne 5:1.
V kategórií U13 (hráči do 13 rokov) si titul vybojoval Dominik Kočík, ktorý vo finále uspel proti Matejovi Kajanovi a zaknihoval tak double z tohto víkendu.
Majstrami v súťaži dvojíc sa stala dvojica Strieš/Sekereš, keď vo finále porazili dvojicu Ziman/Čverha 3:1

Výsledkový servis:

Zahrievací turnaj

87 hráčov

Semifinále:
M.Ziman – V.Polák 3:1
M.Fukas – M.Čverha 0:3

Finále:
M.Ziman – M.Čverha 4:0

Turnaj juniorov do 13 rokov

25 hráčov

Semifinále:
M.Markievič – M.Kajan 0:3
M.Putnoky – D.Kočik 0:3

Finále:
M.Kajan – D.Kočik 0:3

Hlavný turnaj

264 hráčov

Štvrťfinále:
E.Poliak – M.Ziman 0:4
G.Váraljay – Ľ.Pivarč 4:2
P.Jakubis – J.Polák 4:0
J.Mareček – J.Vindiš 4:3

Semifinále:
M.Ziman – G.Váraljay 5:3
P.Jakubis – J.Mareček 5:1

Finále:
M.Ziman – P.Jakubis 5:1

Turnaj žien

21 hráčok

Semifinále:
K.Nagyová – M.Sulovská 3:2
L.Jankovská – V.Bartošová 3:0

Finále:
K.Nagyová – L.Jankovská 1:4

Turnaj juniorov

35 hráčov

Semifinále:
M.Čverha – A.Bartoš 2:3
M.Kajan – D.Kočik 1:3

Finále:
A.Bartoš – D.Kočik 0:4

Turnaj vypadnutých

98 hráčov

Semifinále:
M.Kalamár – M.Patvarický 2:1
T.Adam – J.Fedorko 2:1

Finále:
M.Kalamár – T.Adam 2:3

Turnaj dvojíc

52 dvojíc

Semifinále:
M.Ševcov/F.Mika – M.Čverha/M.Ziman 2:3
D.Strieš/J.Sekereš – P.Chorvat/R.Boroň 3:0

Finále:
M.Čverha/M.Ziman – D.Strieš/J.Sekereš 1:3