Celé šípkarské Slovensko sa uplynulý víkend stretlo v Brezne na druhom Slovenskom Pohári. Účasť bola opäť hojná, potešením je, že najmä v ženskej a juniorských kategóriách sa počet súťažiacich neustále zvyšuje.

Event odštartovala v piatok elitná súťaž Niké Premier League svojim tretím hracím dňom. Tento ročník zatiaľ jasne dominuje Gabo Varaljay, ktorý ani v tretí hrací deň nespoznal premožiteľa, pripísal si plný počet bodov a na čele tabuľky má už trojbodový náskok. Za ním je zoradená s jednobodovými rozostupmi štvorica Jakubis, Ziman, Zatko a Hájek. Na spodku tabuľky sa pre zmenu zatiaľ trápi Rasťo Vojčík, ktorý stále čaká na prvé víťazstvo. Veľmi dobrými výkonmi sa predviedli obaja vyzývatelia Škantár a Zliechovský, ktorý obaja vyhrali až po dva zápasy.

Zahrievací turnaj je tohto roku doménou Vlada Poláka, ktorý rovnako ako na Slovenskom Pohári 1 v Handlovej, aj v Brezne nenašiel premožiteľa, keď vo finále si tentokrát poradil s Vavrekom 3:1.

V sobotu sa rozbehli všetky hlavné kategórie.
V 1.lige mužov pricestovali do Brezna, až na jedného hráča, všetci prvoligisti. Už cez skupinovú fázu neprešlo zopár favoritov (Gosár, Čverha, Vavrek), ale najmä L32 bola pohromou pre favoritov, kde sa s turnajom lúčili mená ako Mika, Zatko, Vindiš, Dudáš, Mareček. Prekvapením turnaja bol najmä Martin Hlavenka, ktorý vo štvrťfinále narazil na premierligistu Pivarča a poradil si s ním 4:2. Ďalšou štvrťfinálovou dvojicou boli Jakubis a Varaljay, kde Gabo Varaljay potvrdil skvelú formu a postúpil do semifinále po výsledku 4:2. Vo zvyšných dvoch štvrťfinálových zápasoch boli jednoznačnejšie výsledky,keď Poliak porazil Krnáča 4:1 a rovnakým výsledkom si poradil Ziman s Fundárekom. Labutiu pieseň Hlavenku zastavil až v semifinále Ziman po výsledku 5:2 a jeho finálovým súperom sa stal Varaljay, ktorý zdolal Poliaka v napínavom zápase 5:3. Vo finále sa tak stretli borci zrejme s momentálne najlepšou formou a v peknom zápase potvrdil víkendovú dominanciu Varaljay a po výsledku 5:3 sa tešil zo zisku trofeje pre víťaza Slovenského Pohára 2.

V 2.lige mužov bola opäť vysoká účasť (213 hráčov) a tak sa šípkari museli už od prvého kola popasovať s nekompromisným K.O. pavúkom. Štvrťfinálové dvojice utvorili Mário Hanko a Alexander Bugár, kde sa po výsledku 4:1 tešil Hanko. V zápase Lee Holmes a Miro Klopan ťahal silnejšie za povraz Holmes. Michal Jančo prekvapil favorita Milana Nagya a po výsledku 4:3 smeroval do semifinále. Štvrtým do semifinálovej partie sa stal náš supertalent, len 13-ročný Dominik Kočík, ktorý v skvelom zápase porazil Ivana Fiľa 4:3. Cesta Dominika nekončila ani v semifinále a po výsledku 5:3 nad Jančom sa prebojoval až do finálového zápasu. V druhom semifinále si Lee Holmes poradil s Hankom 5:2 a tak sme mali vo finále zaujímavú dvojicu, 13-ročného talentovaného chlapca proti skúsenemu borcovi pôvodom z kolísky tohto športu, Anglicka. V parádnej atmosfére, kde Lee Holmes sa musel popasovať s faktom, že publikum je naklonené Kočíkovi, mal mierne navrch skúsený Angličan a porazil Dominika Kočíka 5:3.

V ženskej kategórií sa zaregistroval rekordný počet hráčok (30) a potešením je, že dopredu sa derú najmä mladšie ročníky ako len 13-ročná Bibiana Bugyiová resp. Nina Stašková. Prvá menovaná ukončila svoju púť až vo štvrťfinále, kde nestačila na ženskú legendu Sulovskú. Nina Stašková to dotiahla dokonca až do semifinále, kde opäť Sulovská ukázala, že ešte baby musia trocha potrénovať. V druhom semifinále sa stretli reprezentantky Jankovská s Nagyovou a po najtesnejšom výsledku 3:2 sa tešila z postupu do finále Jankovská. Finálový zápas sa vyvíjal jednoznačne pre Martinu Sulovskú, ale Lucia Jankovská zabojovala a vyrovnala na 3:3. V rozhodujúcom legu jej už ale došli sily a tak sa po výsledku 4:3 stala víťazkou Slovenského Pohára 2 Martina Sulovská.

V juniorskej kategórií do 18 rokov sa stretlo 25 juniorov. Veľmi dobrými výkonmi sa prezentoval Dávid Svoboda, ktorý v osemfinále vyradil víťaza Nitrianskeho Mastra Szedlára a vo štvrťfinále si poradil s Jamnickým. V semifinále už ale nestačil na víťaza prvého Slovenského Pohára Žilinského a podľahol mu 0:3. V druhom semifinále se stretli obaja reprezentanti, ktorí nám priniesli historicky prvú medailu z WDF Cupu, Čverha a Kočík. V tomto zápase dominoval Matej Čverha, ktorému zčasti pomohol Kočíkov náročnejší program, keďže v paralelne hranej mužskej druhej lige postupoval až do finále, a porazil ho 3:0. Finále tak bolo reprízou zo Slovenského Pohára 1 a tentokrát bol úspešnejší Matej Čverha, ktorý tesne vyhral 4:3.

V kategórií juniorov do 13 rokov sa zaprezentovalo 19 najmenších šípkarov. Medzi štyroch najlepších sa dostali dvaja zástupcovia nitrianskej akadémie Kukučka s Miklíkom, hlohovčan Šujdák a výborne hrajúca Bibiana Bugyiová. Ani jednému zástupcovi nitrianskej akadémie sa nepodarilo postúpiť, keď Miklík prehral s Bugyiovou 2:3 a Kukučka jasne so Šujdákom 0:3. Šujdák pokračoval aj vo finále peknými šípkami a v napínavom zápase porazil Bugyiovú 4:3.

Turnaj dvojíc, kde štartovalo 73 párov ovládla dvojica Mareček/Gosár, ktorá vo finále porazila dvojicu Kotris/Miščík 3:1.

Zahrievací turnaj

128 hráčov

Semifinále:
V.Polák – M.Sulovská 3:2
J.Vavrek – D.Strieš 3:2

Finále:
V.Polák – J.Vavrek 3:1

Turnaj juniorov do 13 rokov

19 hráčov

Semifinále:
M.Kukučka – P.Šujdák ml. 0:3
B.Bugyiová – M.Miklík 3:2

Finále:
P.Šujdák ml. – B.Bugyiová 4:3

Hlavný turnaj – 1.Liga

63 hráčov

Štvrťfinále:
P.Jakubis – G.Váraljay 2:4
E.Poliak – K.Krnáč 4:1
M.Ziman – J.Fundárek 4:1
M.Hlavenka – Ľ.Pivarč 4:2

Semifinále:
G.Váraljay – E.Poliak 5:3
M.Ziman – M.Hlavenka 5:2

Finále:
G.Váraljay – M.Ziman 5:3

Hlavný turnaj – 2.Liga

213 hráčov

Štvrťfinále:
M.Klopan – L.Holmes 2:4
M.Hanko – A.Bugár 4:1
I.Fiľo – D.Kočik 3:4
M.Nagy – M.Jančo 3:4

Semifinále:
L.Holmes – M.Hanko 5:4
D.Kočik – M.Jančo 5:3

Finále:
L.Holmes – D.Kočik 5:3

Turnaj žien

30 hráčok

Semifinále:
M.Sulovská – N.Stašková 3:0
L.Jankovská – K.Nagyová 3:2

Finále:
M.Sulovská – L.Jankovská 4:3

Turnaj juniorov do 18 rokov

25 hráčov

Semifinále:
P.Žilinský – D.Svoboda 3:0
D.Kočik – M.Čverha 0:3

Finále:
P.Žilinský – M.Čverha 3:4

Turnaj vypadnutých

116 hráčov

Semifinále:
B.Klačan – P.Mičšík 2:1
J.Gosar – P.Kotris 2:0

Finále:
B.Klačan – J.Gosar 0:2

Turnaj dvojíc

73 dvojíc

Semifinále:
J.Gosar/J.Mareček – K.Schwarzbacher/P.Pocklan 3:1
B.Klačan/M.Babík – P.Kotris/P.Miščík 0:3

Finále:
J.Gosar/J.Mareček – P.Kotris/P.Miščík 3:1

Začiatok formulára