Legendy šípok
10 najlepších šípkarov všetkých čias

Šípky sú šport s neuveriteľnou históriou a ešte viac neuveriteľnými hráčmi.
Rekordy boli lámané veľkolepým štýlom, dominancia niektorých hráčov bola dôkladne medializovaná a rozmach tohto športu v očiach verejnosti sa stále zvyšuje. Kto sa radí do TOP 10 najlepších šípkarov všetkých čias? Pozrime sa na niektorých športových velikánov.

10) Adrian Lewis
Adrian Lewis je na desiatom mieste tohto šípkového rebrčka vďaka jeho viacerým výkonom. Stal sa iba tretím mužom, ktorý udržal svetový titul PDC po prvom víťazstve v roku 2011. Počas finále v roku 2011 sa stal prvým mužom, ktorý vo svetovom finále zahral devinu. „Jackpot“ sa tiež objavil vo finále každého veľkého turnaja PDC okrem Grand Slamu. Medzi jeho hlavné víťazstvá patria majstrovstvá sveta PDC, majstrovstvá Európy a svetový pohár šípok PDC. Jeho schopnosti jednoducho nemôžete spochybniť.

9) Martin Adams
Mnohí veria, že sa nikdy nedozvieme, aký dobrý bol Martin Adams v dôsledku jeho rozhodnutia neprejsť na PDC na plný úväzok. V BDO bol Adams mimoriadne úspešný. S tromi titulmi majstra sveta z Lakeside a dlhou plodnou kariérou mu určite patrí miesto v tomto zozname.

8) John Part
Kanaďan John Part bol štatisticky najlepším šípkarom v Severnej Amerike. Vyhral majstrovstvá sveta BDO v roku 1994 a potom dvakrát vyhral svetový šampionát PDC v rokoch 2003 a 2008. Viackrát sa dostal do mnohých veľkých finále, avšak nevyhral toľko, koľko by hráč jeho kvality možno mal. Part má za sebou veľmi rozporuplnú kariéru od výhry nad Philom Taylorom vo finále majstrovstiev sveta 2003, až po druhé miesto v piatich veľkých Major turnajoch.

7) Dennis Priestley
Nepochybne jeden z najväčších rivalov Phila Taylora. I keď mnohokrát mal možnosť Taylora poraziť, nezvládol to a tým vyprovokoval Taylora k ešte vyšším výkonom, ale to mu nezabránilo stať sa mimoriadne úspešným. V roku 1991 sa stal majstrom sveta BDO a potom v roku 1994 majstrom sveta PDC. Priestley prehral s Taylorom vo všetkých štyroch finále majstrovstiev sveta. Pri konečnej porážke Taylora v roku 1996 mal Priestley v priemere neuveriteľných 101,4 bodu, pričom obaja muži boli jedinými hráčmi, ktorí dosiahli priemer 100 a viac vo finále majstrovstiev sveta do roku 2007, kým nevstúpil do hry Raymond van Barneveld.

6) Gary Anderson
Najväčší škótsky šípkar všetkých čias Gary Anderson dvakrát vyhral majstrovstvá sveta PDC (2015 a 2016). Počas svojho pôsobenia v BDO sa do finále majstrovstiev sveta dostal iba raz v roku 2003, ale od vstupu do PDC svoju hru ešte zlepšil a okrem iných úspechov vyhral Svetový pohár v šípkach. Anderson je tiež držiteľom rekordu vo počte 180tok v zápase, v jednom zápase ich trafil 22 a drží rekord najvyššieho priemeru pri prehre vo svetovom finále (104,93).

5) John Lowe
John Lowe bol vôbec prvým šípkarom, ktorý vyhral majstrovstvá sveta v troch rôznych desaťročiach. Profesionál, ktorý ovládal svoje remeslo takmer dokonale a držal sa ďaleko od pôvabu úspechu, absolútne skromný Lowe môže spomínať na víťazstvo na majstrovstvách sveta BDO v rokoch 1979, 1983 a 1993, ako aj na majstrovstvá sveta v rokoch 1976 a 1980. Lowe bol tiež prvý, kto v roku 1984 zahral v televízi 9 šípkový leg za ktorý zinkasoval na tú dobu neuveriteľných 100 000 libier.

4) Eric Bristow
„Crafty Cockney“, Eric Bristow, sa navždy zapíše do histórie šípok. V 70. a 80. rokoch bol najlepší v obore a stal sa absolútne známym. Bristow je päťnásobným majstrom sveta BDO a všetkých päť vyhral v 80. rokoch. Bristow bol tiež mimoriadne dominantný na majstrovstvách sveta, kde v rokoch 1977 až 1984 vyhral päťkrát – čo je neuveriteľný úspech. V roku 1997 sa dostal do semifinále majstrovstiev sveta PDC.
„Dartitída“ sa Bristowovi bohužiaľ vrátila späť a zastavila jeho kariéru. Skutočná legenda hry, Bristow bohužiaľ zomrel v apríli 2018.

3) Raymond van Barneveld
Barney je skutočne obľúbený u fanúšikov a je jedným z najviac dekorovaných šípkarov na svete. Štyrikrát vyhral majstrovstvá sveta BDO a vyhral svetový šampionát PDC v roku 2007. Okrem toho má na svojom konte dve britské súťaže Opens, Grand Slam of Darts a Premier League. Jeho víťazstvo na majstrovstvách sveta PDC v roku 2007 bolo proti Philovi Taylorovi, a tento zápas bol viackrát označený za najlepší šípkarský zápas, aký sa kedy hral.

2) Michael van Gerwen
Michael van Gerwen bol označovaný ako „zázračný šípkar“. Do štyroch rokov od svojho debutu v televízi, sa mu podarilo zahrať 9 šípkový leg, získať titul majstra sveta, čo sú oba svetové rekordy. Bývalá, dlhoročná, svetová jednotka vyhrala tri majstrovstvá sveta PDC a taktiež všetky možné tituly, ake si viete predstaviť. Úžasné, ak zvážime, že to stihol do 31 rokov svojho života. Stále má pred sebou obrovskú kariéru a bezpochyby naňho budú spomínať ako na jedného, ​​ak nie najlepšieho hráča v šípkach, ktorý kedy stál pri terči.

1) Phil Taylor
S výkonom 16 krát majster sveta je Phil Taylor najlepším hráčom všetkých čias. World Match vyhral 16 -krát a World Grand Prix 11 -krát. Za zmienku stojí aj šesť titulov z Premier League a Grand Slams, ale svojimi oceneniami už vyrazil dych každému ďalšiemu hráčovi v histórii. Predstavil sa tiež v rekordných 14 po sebe idúcich finále majstrovstiev sveta v rokoch 1994-2007.

„The Power“ sa v roku 2010 umiestnil na druhom mieste v súťaži BBC Sports Personality of the Year a bude navždy známym menom. Ak by ste požiadali niekoho, kto nie je fanúšikom tohto športu, aby vám skúsil povedať aspoň jedného hráča šípok, meno Taylor bude prvé, ktoré by ho napadlo. Svoju karieru ukončil samozrejme neskutočne, vo finále Majstrovstiev sveta PDC, v roku 2018 po prehre s R. Crossom.

Dúfame, že Vás článok potešil a dozvedeli ste sa prípadne niečo nové. Rebríček zostavila stránka William Hill News 10.12.2020. A koho by ste zaradili do TOP hráčov Vy?