Priatelia, najväčší šípkarský sviatok Darts Slovak Open 2020 máme za sebou, bolo to opäť niekoľko náročných dní najmä pre organizačný team, ale zvládol sa bravúrne, keď všetky turnaje (a že ich bolo dokopy 12) prebiehali bez problémov a končili snáď na minúty presne ako bolo plánované. Za to obrovská vďaka všetkým, čo pomáhali (boli aj dobrovoľníci) a špeciálne Vladovi Rajnohovi, Peťovi „MC“ Jakubisovi, Heni Holej a samozrejme našim dvom matadorom od compov Maťovi Horečnému a Zdenkovi Pastorekovi. Poďakovanie patrí aj Karolovi Kirchnerovi, ktorý mi pomohol vo fázach, keď už mi huba prestávala fungovať a dokonca sa nám staral aj o zlepšenie nálady vyhlásením zápasu „na stroji č. 5 hrá…“ :-))) (sorry, Karol, nedalo mi…je mi jasné, že mi to bude vrátené)

Účasť bola o niečo nižšia ako minulý rok, ale vzhľadom na turbulentnú situáciu v organizácií BDO (na jej rankingových bodoch je najmä vystavaný náš event) bola o mnoho lepšia než som očakával. Opäť fantasticka účasť našich šípkarov a takisto od šípkarov z Maďarska. Potešili aj Ukrajinci, bratia z Českej republiky a aj Poliakov prišlo o niečo viac ako po minulé roky. Na druhej strane o mnoho nižšia od hráčov z UK, ale súviselo to z vyššie napísaným.

Ako som spomínal, turnaje prebiehali krásne plynulo, všetky fázy sa končili v časoch ako bolo plánované, sem tam samozrejme som sa pokúšal zmeniť na vyvolávača dažďa, žeby mi spŕchlo zopár markerov navyše, ale vždy sa to pekne ustálo. V piatok sme boli do polnoci vyriešení, a v sobotu o 19 30 začínala final session opäť so skvelou kulisou, Russovým vrieskaním „ooonehuuuuuuuuundredandeighty“ a skvelými zápasmi. Úradujúci majster sveta BDO Wayne Warren si pre seba uchmatol prvý titul z turnaja Darts Slovak Master, keď vo finále po dráme porazil Davida Evansa 6:5 a v Opene vyšiel nečakane turnaj skvelo hrajúcemu holanďanovi Chrisovi Landmanovi (počas zápasu sa dlho držal s priemerom nad 100), ktorý jasne zdolal ďalšie prekvapenie turnaja poliaka Sebastiana Steyera pomerom 6:1. Ženy si finálové účasti takisto pekne podelili, keď v Masteri vyhrala Maria O Brien nad Detou Hedman 5:4 a v Opene Lorraine Winstanley nad Laurou Turner takisto najtesnejším pomerom 5:4. Medzi juniormi si tituly podelili Péter Gévai (Master) a James Beeton (Open) a u dievčat dominoval len 13-ročný super talent z Ruska Ksenia Klochek, ktorá vyhrala oba turnaje (dokonca aj v ženskej warm-upke ju zastavila až vo finále Anastasia Dobromyslova). Všetky výsledky nájdete na stránke: https://dartsslovakopen.sk/sk/rozlosovanie-2/

Z našich hráčov sa žiaľ nikomu nepodarilo dostať na nejakú vyššiu priečku a najlepších 32 bolo maximum. Nechýba nám veľa, ale stále ešte dosť :-)). Ale opäť skvelá skúsenosť, že kde sa treba zlepšovať.

Už keď sme pri našich, stala sa jedna nepríjemná udalosť a vzhľadom aj na to, že nebola prvá a že sa týka dokonca reprezentanta (prvú som sa snažil nezverejňovať, keďže som veril, že sľub a interná podmienka bude stačiť), tak sa musí spomenúť. Konkrétne sa jednalo o správanie Stanislava Beňa počas piatkového turnaja, keď opäť raz tak nejak to prehnal z požívaním alkoholu ,čo v zásade nemusí byť problém o ktorom sa treba nejak rozpisovať, keď sa človek uprace a nenarušuje svojím správanim priebeh turnaja, resp. nemá neprístojné správanie sa v priestoroch kde sa zdržujú hráči. V tomto prípade to ale tak nebolo, na rovinu mali sme šťastie, že sa to udialo v komplexe XBS, kde majú non-stop zamestnanú SBS službu, ktorá musela dokonca až dva krát v jeho prípade zasahovať a nemuseli sme to riešiť my organizátori. Na každý pád, tento prípad bude riešiť disciplinárna komisia, kde je podaný podnet. Osobne som toho názoru, že je to aj najlepšie riešenie najmä pre Stana, aby si nejaké veci uvedomil a už aj vzhľadom k tomu, že patrí k našim najlepším šípkarom, by bola škoda, keby si svoju šípkarskú kariéru prehajdákal takýmto spôsobom. Verím, že trest a jeho výška bude vo forme, aby bol najmä pre Stana nápravný. Rozhodnutie disciplinárnej komisie budem plne rešpektovať.

Na záver, verím, že ste sa všetci dobre cítili, zažili skvelé šípkarské chvíle a ešte raz všetkým veľká vďaka za každú pomoc, ktorá prispela k priebehu a celkovému dojmu z Darts Slovak Open 2020.

 

F.Š.